W dniach 30.09-1.10.2017r., w gospodarstwie ekologicznym znajdującym się w Łękach Dolnych, odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w TRECPTTK**, Finał Podkarpackiego pucharu TREC PTTK**, zawody dla dzieci Mini TREC oraz gonitwa i zabawa hubertusowa. Sędzią głównym zawodów była Anna Czerwiec, delegatem technicznym była Edyta Janik, komisarzem zawodów został Łukasz Bomba. Opiekę weterynaryjną sprawował Jakub Durda. Sędziowało również kilku sędziów pomocniczych na przeszkodach, którzy zostali wcześniej przeszkoleni na miejscu.
Gościły u nas następujący przedstawiciele następujących stajni: Zagroda Jeździecka Mustang w Dzikowcu, Stajnia Rajdowo Trecowa Beskid, Stajnia Huzar z Jasła, stajnia z Pustkowa. Organizatorem zawodów był pan Krzysztof Kurzawa właściciel stajni Ranczo Hucułek w Dębicy.

Jako pierwsza została rozegrana faza POR, gdzie łącznie wzięło udział 24 zawodników. Następnie dzień później została rozegrana faza MA i PTV - na nowym torze przeszkód, z których 2 z zaplanowanych sędziowie musieli zrezygnować ze względu na bezpieczeństwo zawodników z powodu nagłego pogorszenia warunków pogodowych. Obie fazy pokonywało już 22 osoby.

Łącznie przeszkód na trasie było 16 , a wśród nich m.in: 1.żywopłot, 2.zjazd z pochyłości,3.nieruchomość,4.przeprowadzenie konia przez mostek,5.wprowadzenie konia po schodach,6.dosiadanie,7.przekraczanie wody,8.zeskok przejechany na koniu ,9.szereg,10.korytarz,11.ósemka,12.slalom,13.wyskok przejechany na koniu, 14.przeszkoda regionalna, gdzie zawodnik musiał przejechać tor w wybranym przez siebie chodzie, strącić wiaderko z lewej strony, a następnie nabić na kij pierścień, 15.cofanie oraz 16. Wjazd na pochyłość.
Przeszkoda ta dostarczyła wiele emocji, bowiem wielu uczestników miało okazję sprawdzić się po raz pierwszy w tej konkurencji. Krzysztof Kurzawa zadbał o wcześniejsze przeszkolenie startujących z przeszkody regionalnej Warsztaty te dostarczyły wiele radości i świetnej zabawy wszystkim uczestnikom.

Zawodnicy pokonali trasę w odpowiednim czasie z dobrymi wynikami, co cieszyło zarówno przedstawicieli wszystkich ekip jak i samych organizatorów.
Zawody TREC PTTK zwyciężyła Barbara Brzostowska na koniu Karat z wynikiem385pkt., następnie II miejsce zdobyła Natalia Stukus mając 323pkt., III miejsce zajęła zaś Patrycja Rębisz z 321pkt.

W kategorii Seniorów I miejsce zajęła Barbara Brzostowska z 385pkt, II miejsce Małgorzata Chryń z 299pky oraz Anna Sukiennik z 296pkt, IV Łukasz Chryń, V Justyna Stanek, VI Magdalena Barnak, VII Magdalena Mastej, VIII Agnieszka Ulaszek- Szybist, IX Jolanta Setlak oraz X Piotr Mastej.

W kategorii Juniorów I miejsce wywalczyła Natalia Stukus z 323pkt, II miejsce Patrycja Rębisz z 321pkt, natomiast III miejsce zdobyła Julia Pasternak z 308 pkt, następnie, IV miejsce Izabela Wyszyńska, V Gabriela Kania, VI Maja Przybyłowska, VII Katarzyna Chłościńska, VIII Nikola Owczorz, IX Karolina Mastej, i X miejsce zajęła Jagoda Stój, XI Karolina Myśliwiec XII miejsce zajęła Patrycja Buczyńska XIII Wiktoria Zawora oraz XIV miejsce zajęła Kinga Szela.

Jeżeli chodzi o Podkarpacki Puchar TREC PTTK, to kolejne miejsca zwyciężyły następujące zawodniczki: I Jagoda Stój z 773pkt, II Karolina Mastej z 768pkt, a III miejsce Anna Sukiennik z 766pkt.

W zawodach Mini TREC zwyciężyła Marta Czauderna na koniu Bonita, II miejsce zajęła Karolina Kąfera, a na III miejscu uplasowała się Maria Szela na koniu Ogrodnik.

Na koniec odbyła się gonitwa za lisem ,a wieczorem przy ognisku biesiadowaliśmy do późna.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom udanych startów oraz dobrego humoru mimo niezbyt korzystnej pogody jak również zapraszamy kolejnym razem:)

tekst: Justyna Stanek

zdjęcia: z archiwum Rancza Hucułek- serdecznie dziękujemy wszystkim fotografom za udostępnienie